1 Грудня, 2016

Наша мета – бути підсилювачем голосу громадянина

Від Нестеренко Юрій

Світ змінюється дуже швидко. Змінюються технології, змінюючи відносини між людьми. Сьогодні для перемоги на виборах президента один твіттер аккаунт важливіше десятків традиційних ЗМІ, а один пост у фейсбуці здатен запалити революцію.

Але часто густо активність у мережі так й не переростає у активність у реальному житті, декларація змін у соціальних мережах не призводить до змін у реальності.

dsc_8321

30 листопада в прес-центрі готелю «Козацький» пройшов круглий стіл «Спільнодія громадських організацій з використанням інструментів е-демократії», що був організован незалежною платформою громадських ініціатив «Мій Голос». Основною метою круглого столу стало обговорення інструментів е-демократії за допомогою яких активна частина суспільства, а в першу чергу громадські організації, мають змогу координувати свої зусилля та змінювати країну на краще.

dsc_8333

Співзасновник Громадянської платформи Нова Країна Андрій Длігач виступив із оглядом подій та підвів підсумки ситуації, що склалася з моменту початку Революції Гідності й до сьогоднішнього дня. За його думкою, за три роки реформи, що були започатковані, згорнуті. Реформатори були  вимушені піти з владних структур. Єдина реформа, що відбулася, то реформа електронних закупівель Prozorro. Але замість 50 запланованих вдалося зекономити лише 7 млрд. грн. Наступний етап боротьби громадянського суспільства з Гідрою починається саме зараз. Але шлях до перемоги не буде швидким. «Ми розраховували на спринт, а виявилось, що бігти треба марафон». На думку спікера, інструменти цифрової демократії грають велику роль у  всіх процесах, майбутнє пов’язано з їх ефективним використанням.

dsc_8324

Голова Української Асоціації Власників зброї Георгій Учайкін зауважив, що спроба використати електронну петицію до Президента була вдалою. За кілька днів петиція з вимогою прийняти закон про цивільну зброю та зміни до Конституції зібрала необхідні 25 000 підписів, але небажання державних органів прислухатись до громадян не зрушило це питання з місця. Збір підписів привернув увагу суспільства до проблеми, але був лише епізодом у восьмирічній боротьбі за право громадян на володіння зброєю.

dsc_8329

Експерт з судової реформи Реанімаційного Пакету Реформ Михайло Жернаков констатував, що дуже проста петиція «Повністю оновити суддівський корпус за прикладом патрульної поліції, відкривши прозорий конкурс на кожну посаду судді» була вдалою та швидко набрала необхідну кількість голосів. Ця петиція була спробою привернути увагу до більш значущого явища – судової реформи в цілому. Вряд чи саме петиція призвела до того, що суддівська реформа зрушила з місця, але суспільний розголос проблеми, без сумніву цьому посприяв.

dsc_8336

Дуже цікавою була розповідь екс-керівника проекту сайту петицій Адміністрації Президента України Андрія Заболоцького. На його думку дискредитація сайту петицій почалась не з боку Адміністрації Президента, а з боку суспільства6 якому й надали до рук пульт керування країною. Дуже швидко стало зрозуміло, що сайт, сам по собі, проблем не вирішує. Своїм правом на петицію, як і будь яким інструментом, треба вміти користуватись.

Також він зазначив, що приділення багато уваги саме просвіті є дуже важливим напрямком роботи громадської організації «Мій Голос». На думку спікера, ідея створення незалежного сайту досить логічна дія: ось вам майданчик, який позбавлений впливу. Збирайте прихильників, підписи, передавайте ініціативи до органі влади – законодавство на вашому боці. За великим рахунком, саме так ми зможемо обіграти систему, яку не вдається зруйнувати зсередини. Приклади Prozorro та I-Gov тому є підтвердженням.

dsc_8351

Головний редактор сайту про цифрове суспільство www.digitle.wordpress.com) Каріна Літвінова запропонувала присутнім огляд інструментів у-демократії, які використовуються у світі. Вона поснила, що поняття “інструмент електронної демократії” є широким за змістом та динамічним у розвитку. Індивідуальне електронне звернення, е-скарга, е-пропозиція (зауваження), е-клопотання (заява), е-петиція, колективне е-звернення, е-ініціатива, е-консультація, е-обговорення, е-нарада, е-опитування, е-анкетування, е-голосування, е-референдум, е-плебісцит, е-вибори, е-парламент, е-законотворення, е-правосуддя, е-медіація… Назва інструменту е-демократії – певного роду ярлик. – розповіла Каріна Літвінова, зробивши огляд найбільш популярних інтернет-ресурсів електронних демократії у світі. – Але більш важливим є те, що за ним приховано, на основі якого ІТ-рішення інструмент впроваджено, чи слугує він інтересам громадян, чи є результативним?! вихідним пунктом під час розробки інструменту е-демократії є аналіз потреб громадян, рівень культури та цифрової грамотності населення, особливості менталітету. В цілому, говорячи про зарубіжний досвід у сфері розвитку електронної демократії, неможливо знайти ідеал. Бувають інструменти “ефективні” та “неефективні”. Ті, що підходять суспільству, і ті, що ні.

dsc_8355

Як завжди, вагомо аргументовано та розсудливо керівник Центру розвитку Інновацій НаУКМА Сергій Лобойко розповів про те, яку силу можуть мати громадські платформи у порівнянні із державними.

Ми змогли розробити та домогтися прийняття закону про електронні звернення громадян, згідно з яким електронні звернення громадян можна направляти в органи державної влади не тільки за допомогою державних сайтів петицій, але й громадських платформ. Такі звернення мають таку ж саму силу, що й петиції, що розміщуються на офіційних сайтах. Це відкрило шлях к створенню незалежних платформ. – констатував Андрій Лобойко, на прикладах розповівши про успіхі саме громадських платформ та об’єднань. – Але інструментами цифрової демократії є не тільки сайти петицій, а й інші інструменти. Наприклад, проект «Громадський проект»,  котрий є прикладом дієвої електронної демократії, починаючи з реєстрації, закінчуючи голосуванням. Бюджет також повністю контролюється та розподіляється  громадянами. Але ж спочатку Київська міська рада хотіла як завжди скоро-скоро запустити проект,  щось там «по скорому» розподілити, затвердити, та відзвітуватись. І тільки тому що громадськість сказала «Ні, так не буде» , влада була вимушена йти на діалог та прислухатись до людей. Для того щоб інструмент працював, необхідно докласти зусиль саме з боку громадськості, а влада, зараз контролююча, де-юре і де-факто повинна почати виконувати сервісну функцію”.

dsc_8365

Координатор інформаційних програм ГО «Мій Голос» Юрій Нестеренко докладно проаналізував неефективність роботи владних структур у розгляді ініціатив в Україні, а також, на прикладі латвійської платформи Manabalss.lv, довів, що електронна демократія може і повинна бути ефективною, але за умов: влада та суспільство повернутися один до одного обличчям та розпочати взаємодію, а також, як то не дивно, треба навчати людей використовувати елементи електронної демократії для поліпшення свого життя.

“Є різниця між поняттям петиція та ініціатива. Ми на відміну від державних установ використовуємо саме поняття ініціатива. Бо ініціатива це вимога суспільства від яку вже дуже важко не помічати. – розповів Юрій Нестеренко. – Платформа MiyGolos.org.ua – це інструмент спільного користування за допомогою якого можливо змінювати країну на краще, що підтверджує досвід наших латвійських партнерів – платформи manabalss.lv. Е-демократія може і повинна бути ефективною, але за умов, що влада та суспільство повернуться один до одного обличчям та розпочнуть взаємодію.  Ще одною умовою є обов’язкове навчання людей щодо використання інструментів електронної демократії для поліпшення свого життя”.

 

 

 

Завершуючи офіційну частину, Дмитро Лубкін розповів про структуру та переваги платформи “Мій Голос”, про співпрацю команди платформи з авторами ініціатив, як в їх написанні, так і в їх просуванні для подальшого збору підписів та про відпрацювання алгоритму, що дозволить довести ініціативу до логічного кінця, тобто перетворення ініціативи в проект закону, а потім і у сам закон.

“Збір підписів під ініціативами – це важливо, але не є самоціллю проекту “Мій Голос”. Найбільш важливим є пошук та підтримка однодумців, що виникає під час підготовки ініціативи на сайті community.miiholos.ua та безпосередньо під час збору підписів на платформі miygolos.org.ua. – зауважив Дмітро Лубкін, сконцентрувавши увагу зібрання на результаті проекту. – Результатом нашої роботи повинні стати освітні програми для всіх верств населення та його просвіта.  Фантастичні зміни, що поки що приховані, вже відбуваються у суспільстві даючи громадянам реальні шанси впливати на життєдіяльність країни. І головне. Мета проекту – досягнення результату, а не сам процес. Ми працюємо, щоби посилити голос кожного громадянина країни”.

 

Круглий стіл «Спільнодія громадських організацій з використанням інструментів е-демократії».

Місце проведення: Конференц зал готелю Козацький

Дата: 30.11.2016

Організатори: ГО “МІй Голос”, “Sabiedrības Līdzdalības Fonds” (Латвія)

За сприяння Міністерства Закордонних Справ Латвійської Республіки

Share